Данче Антовска: „Најголемиот шок ни беше кога докторката ни соопшти дека ќерка ни Анастасија има цистична фиброза“

Данче Антовска (45) од Прилеп, по професија медицинска сестра, во брак е со Сашко Антовски и во животот најгорда е на улогата мајка на нејзините две деца, Анастасија (13) и...

Maрјан Маневски: „Мојата ќерка Сара (2) има цистична фиброза, но за неа со сопругата ќе поместиме планини“

„Сара е наш херој, толку мала, а толку силна. Најтешки се хоспитализациите. Посебно оние кога Бадник, Божик, Василица ќе го поминете сам, наместо со најблиските. Тоа се случи лани кога...

Ми велеше „не ми е убо“, но мораше да прифати: Марио Нелоски (18) пораснал без мајка и реди спортски успеси додека се бори со болеста

Животот не му оставил друг избор на Марио Нелоски (18) освен храбро да се бори за она што го сака. Роден од мајка борец која починала само 12 дена откако...

Се шокиравме кога дознавме дека и двете дечиња ни се болни од иста болест – Со Јасмина Јосифов од Битола за мајчинството на две деца со цистична фиброза

Ти си суперхерој и твојата супермоќ е да го испиеш апчето. Ова е утешителната реченица која битолчанката Јасмина Јосифов секојдневно му ја кажува на својот петгодишен син Адам, кога е...

Донирај

ден